Pokud pracujete s WordPressem, určitě jste zaslechli slovo Divi. Pokud ne, nezoufejte. Článek vás s touto unikátní šablonou, a zároveň propracovaným nástrojem na tvorbu webů, důkladně seznámí. Divi od Elegant Themes totiž přináší nespočet možností. Ve smyslu samotné webtvorby, ale i monetizace tvorby webů. Mnoho webařů totiž používá Divi pro účel tvorby klientských webů, čemuž je systém plně přizpůsobený.
Pohled do historie Divi
Psal se rok 2013. Kalifornští vývojáři z Elegant Themes představili první verzi jejich prémiové šablony s názvem Divi. To období si dobře pamatuji. Tenkrát nebyl online trh přesycený nepřeberným množstvím šablon a nástrojů, jako dnes. Tím spíš ten počin už tenkrát působil nadějně. Je to víc, než deset let a Divi za tu dobu prošla opravdu výraznou evolucí.
Dnes je Divi víc, než jenom běžná WordPress šablona. Funguje jako vyspělá platforma pro tvorbu webových stránek. Umožňuje navrhovat a upravovat weby v reálném čase, pomocí intuitivního vizuálního editoru Divi Visual Builder.
Unikátní na celém nástroji je to, že práci s ním si mohou osvojit jak nováčci, tak i profesionálové. Právě ti zkušenější jsou schopni díky Divi tvořit jednoduché i složitější klientské projekty. Nejen díky tomu je Divi komplexním nástrojem pro budování webů ve WordPressu. Celosvětově jedním z nejpopulárnějších.
Zkrátka, Divi dělá divy. Vývoj a neustálé zdokonalování funguje už přes deset let na plné obrátky. To zajišťuje, že Divi je naprosto věrohodným nástrojem s dlouhodobou historií a příslibem pravidelného vylepšování. To ostatně mohu potvrdit za celou dobu svého působení v branži webtvorby.
Na jednom se zřejmě shodneme. Divi je všestranným nástrojem, který má co nabídnout. Níže se na něj podíváme z perspektivy člověka, který si chce vytvořit běžný web, ale i z perspektivy profesionálního webaře. Díky tomu si vyjasníte, zda je Divi tím pravým nástrojem právě pro vás.
Divi z pohledu běžného uživatele, který si chce vytvořit jednoduchý web
Pokud patříte mezi běžné uživatele, kteří chtějí tvořit osobní web, blog, portfolio, jednoduchý e-shop a další online projekty, Divi je jistě perfektním nástrojem pro každý z těchto účelů. Má široký záběr, rozsáhlá nastavení, funkce i tématicky zaměřené šablony. Pro představu uvedu některé z hlavních předností:
- Vizuální tvorba webu a úprava obsahu
- Drag & drop – jednoduché přesouvání prvků
- Samostatná úprava mobilního zobrazení webu
- Tisíce předem připravených layoutů
- Kompletní historie změn (Undo / Redo)
- Možnost pracovat se styly a prvky globálně
- Vytvoření kontaktního formuláře
- Integrace WooCommerce pro e-shopy
- 200+ obsahových prvků
- Integrace vlastního kódu
- Pravidelné aktualizace
- Špičková technická podpora
- Jednorázová (lifetime) licence
To je na jednu stranu velmi pozitivní, protože Divi vás, jako uživatele, v ničem nelimituje. Pole působnosti v budování online projektů je otevřené. Na druhou stranu, pravě to může být lehce frustrující pro nepříliš zkušené uživatele. Ty, kteří si prostě jenom chtějí vytvořit základní web a nic víc.
Nejednou se mi stalo, že za mnou, jakožto WordPress konzultantem, přišli zákazníci, kteří potřebovali formou konzultace poradit s ovládáním Divi na webových stránkách, které jim před lety vytvořil původní webař. Ocitli se tak před robustním systémem, kterému zprvu moc nerozuměli. Většinou ale stačilo systém ukázat a vysvětlit základní principy jeho fungování. Po relativně krátké době pak byli schopní Divi ovládat sami a web si spravovat svépomocí.
Pokud bych tedy měl hodnotit Divi z pohledu běžného uživatele, čas potřebný k pochopení celého systému a jeho provázaností, je určitě delší, než v případě jednodušších systémů. Mám na mysli především konkurenční nástroj Brizy, anebo nativní řešení WordPressu – šablony Twenty-Twenty s nativním editorem Gutenberg. K těm se detailněji vyjádřím níže.
Pokud nejste technický typ člověka a kreativní nadšenec, je potřeba počítat s tím, že ovládnutí Divi nějakou dobu potrvá. Stejně tak vás to může stát dost času a energie. Ale to k tomu prostě a jednoduše patří. Sám si vzpomínám na své začátky. Zdaleka jsem neuměl to, co dnes. Tápal jsem v základních věcech. Teprve vlivem přibývajících zkušeností jsem získával větší jistotu.
Dodám, že pokud si používání Divi jednou osvojíte a věnujete tomu náležitý čas a úsilí, vaše orientace v systému je pak daleko jistější. Nic vás nelimituje a vy můžete tvořit weby se vším všudy. To je jedním z hlavních argumentů, pokud se rozhodujete, zda si Divi pořídit nebo ne.
Divi z pohledu tvůrce webů pro klienty
Pokud mám Divi hodnotit z pohledu tvůrce webů, oceňuji především ony široké možnosti a skvělou technickou podporu. Za více než 10 let existence na trhu se z Divi stal velmi vyspělý nástroj, který tvůrce webů nebrzdí takřka v ničem. To jako webař rozhodně oceňuji a usnadňuje mi to práci.
Na systému Divi jsem vytvořil mnoho projektů pro klienty. Vždy jsem byl schopen web nejen zpracovat, přesně podle jejich představ, ale i řešit komplexnější problémy. Třeba složitější formuláře, platební brány, online kurzy a podobně.
K tomu všemu mi vždy stála za zády rychle reagující technická podpora, která efektivně řešila moje technické dotazy. V tom Elegant Themes skutečně vynikají a webař má pak jistotu, že na problémy se systémem není sám.
Jedním z hlavních aspektů, který odlišuje Divi od běžných šablon, je univerzálnost. Divi totiž pokryje pestrou paletu projektů – firemní weby, výkonné osobní blogy nebo magazíny i komplexní e-commerce řešení.
Nástroj se dokáže přizpůsobit jakémukoli projektu. Především díky tisícům layoutů pro různé obory. Ty vám zároveň urychlí designování webu. Na druhou stranu se layouty vůbec nemusíte limitovat a web můžete budovat naprosto po svém. Na čisté pracovní ploše.
Pokud ještě váháte s pořízením, vyzdvihnul bych hlavně následující argumenty, proč se z mojí osobní perspektivy tvůrce webů o Divi vyplatí přemýšlet:
- Tvůrčí svoboda: osobně preferuji mít plnou tvůrčí svobodu při navrhování webu. Tu mi Divi umožňuje. Třeba ve chvíli, kdy má klient konkrétní představu o designu a web je potřeba tomu plně přizpůsobit. V opačném případě lze využít některý z tisíců layoutů a ten pak přizpůsobit.
- Efektivita z hlediska nákladů: používáním Divi klientům šetřím peníze. Nepotřebují totiž najímat vývojáře. Dávno pominula doba, kdy je potřeba každý web programovat. Nemám teď samozřejmě na mysli náročné projekty, které si vývoj skutečně žádají. Stejně tak pro mě je Divi cenově efektivním řešením – nakoupím jednou a používám doživotně.
- Flexibilita a rychlost: díky intuitivnímu prostředí Divi mohu celý projekt pro klienta vytvořit relativně rychle. Na uživatelské prostředí jsem dlouhodobě zvyklý, a tak je celý proces skutečně rychlý a efektivní.
- Snadná příležitost si vydělávat tvorbou webů: Divi lze jednorázově nakoupit a následně vytvořit licenční klíč pro každý klientský projekt. Jinými slovy: pokud mám Divi, mohu tvořit weby pro neomezený počet klientů, kterým vygeneruji jejich vlastní licenci. To je skvělá příležitost si prostřednictvím Divi vydělávat tvorbou webů.
Je Divi opravdu pro každého?
Odpověď je v principu jednoduchá. Ne, Divi není pro každého. Každý nástroj, ať už je to Divi, Brizy nebo další, najde své příznivce i odpůrce. Jak se říká, „každé zboží má svého kupce“.
Výše jsem uvedl spoustu argumentů, proč si myslím, že Divi je skvělou volbou pro velkou část tvůrců webu. Na vás už je to, abyste zvážili, jestli je to nástroj vhodný také pro vás.
Dalo by se to vzít také z druhého konce – Divi je pro každého…každého, kdo má rád tvorbu webových stránek bez kompromisů.
Alternativy k Divi WordPress
Pokud chcete pro srovnání znát i jiné nástroje, respektive alternativy Divi, níže vám představím dva typické. Jedním z nich jsou šablony WordPress Twenty-Twenty s editorem Gutenberg, který tvoří jejich jádro. Druhým je komplexní nástroj WordPress Brizy, který je často považován za hlavního konkurenta Divi.
WordPress Gutenberg (nativní editor v šablonách Twenty-Twenty)
Troufám si říct, že velké části lidí prakticky může stačit výchozí editor Gutenberg ve WordPressu, společně se základní šablonou Twenty-Twenty. Stejně jako Divi, také Gutenberg a základní šablony WordPressu mají za sebou kus cesty. Dnes toho už hodně umí.
Tak například, pokud zakládáte jednoduchý blog, rozhodně pro vás Gutenberg může být skvělou a nízkonákladovou volbou. Nestojí totiž vůbec nic a dnes už má opravdu co nabídnout.
Na druhou stranu, pokud byste potřebovali webové stránky s obtížnějšími funkcemi nebo propracovanější e-shop, Gutenberg s WordPress šablonou vám pravděpodobně stačit nebude. To už je spíše záležitost pro Divi.
Tak či tak, oba nástroje mají své výhody. Podívejte se na srovnávací tabulku pro váš detailnější přehled:
Kritérium | Divi | Gutenberg (nativní WordPress editor) |
---|---|---|
Prostředí | Intuitivní, ale je potřeba si zvyknout | Velmi intuitivní |
Úpravy | Obrovské možnosti přizpůsobení, vlastní CSS, pokročilý Visual Builder | Omezenější, ale lze rozšiřovat prostřednictvím pluginů |
Výkon | Bez optimalizace může být systém pomalejší | Nativní WordPress editor – nenáročný a rychlý |
Fungování s pluginy | Kompatibilní s většinou WordPress pluginů | Kompatibilní s většinou WordPress pluginů |
Cena | Placený (ročně nebo doživotní licence) | Zdarma, dostupný v každé instalaci WordPressu |
Globální prvky | Pokročilé globální prvky pro snadné úpravy napříč webem | Nabízí globální bloky (Reusable Blocks) |
Rychlost načítání | Vyžaduje optimalizaci (cache, lazy loading) | Jde o nativní řešení, které už je rychlé v základu |
Flexibilita designu | Drag & drop vizuální editor s plnou kontrolou | Systém bloků, který může být méně flexibilní |
Podpora | Stabilita a dlouhodobá podpora | Stabilita a dlouhodobá podpora |
Náročnost projektů | Jednoduché i náročnější webové projekty | Jednoduché i náročnější webové projekty |
Brizy WordPress
Brizy je často skloňovanou šablonou, hned vedle Divi. Jde totiž o konkurenční řešení, které má co nabídnout. V základní verzi je k dispozici zdarma (na rozdíl od Divi), je velmi rychlé, a navíc vysoce intuitivní.
Právě velmi intuitivní prostředí je něco, co činí mezi Brizy a Divi významný rozdíl. S nástrojem Brizy se nezkušený člověk pravděpodobně naučí pracovat daleko dříve, než s Divi. Na druhou stranu, Brizy zase nenabízí tolik možností a tak široké spektrum využití.
Navíc, Brizy není nástrojem, který by byl typický pro zpracovávání webů klientům. Nemá totiž možnost jednorázové, takzvané lifetimové, koupě a generování licenčních klíčů pro zákazníky. Pokud tedy patříte mezi ty, kdo chtějí tvorbu webových stránek monetizovat, lepším řešením pro vás bude Divi.
Opět se dostáváme k tomu, že obě řešení – jak Divi, tak Brizy, mají svá pro a proti. Podívejte se na srovnávací tabulku pro váš detailnější přehled:
Kritérium | Divi | Brizy |
---|---|---|
Prostředí | Intuitivní, ale je potřeba si zvyknout | Velmi intuitivní, moderní prostředí |
Úpravy | Obrovské možnosti přizpůsobení, vlastní CSS, pokročilý Visual Builder | Oproti Divi je omezenější, ale stále velmi flexibilní |
Výkon | Bez optimalizace může být systém pomalejší | Je „lehčí“ a rychlejší, má úspornější kód |
Fungování s pluginy | Kompatibilní s většinou WordPress pluginů | Kompatibilní s většinou WordPress pluginů |
Cena | Placený (ročně nebo doživotní licence) | V základu zdarma, případně roční předplatné nebo Brizy Cloud s dalšími možnostmi |
Globální prvky | Pokročilé globální prvky pro snadné úpravy napříč webem | Pokročilé globální prvky pro snadné úpravy napříč webem |
Rychlost načítání | Vyžaduje optimalizaci (cache, lazy loading) | Obvykle rychlejší, bez nutnosti optimalizace |
Flexibilita designu | Drag & drop vizuální editor s plnou kontrolou | Drag & drop editor s intuitivnějším prostředím, ale méně možnostmi |
Podpora | Stabilita a dlouhodobá podpora | Stabilita a dlouhodobá podpora |
Náročnost projektů | Jednoduché i náročnější webové projekty | Jednoduché i náročnější webové projekty |
Je článek užitečný?
Napsat komentář