Ač se to nemusí zdát, výběr správné WordPress šablony je jedním z nejdůležitějších kroků tvorby webových stránek. Dnes WordPress „běží“ na neuvěřitelných 61,8 % webů celosvětově, které využívají nějaký redakční systém. To se blíží polovině (43,8 %) všech webů, což je mimořádně vysoké číslo.
Není tedy divu, že WordPress jako redakční systém má nejrozšířenější databázi šablon. Je tedy opravdu z čeho vybírat. Na druhou stranu je snadné se v takovém výběru ztratit. Nebojte, pomohu vám s tím v následující kapitole.
Osobně jsem WordPress začal používat před mnoha lety. Nejprve pro osobní projekty, později už pro klientské. Mimo jiné právě díky bohatému výběru šablon a nekonečným možnostem jejich přizpůsobování. Dodnes jsem nezměnil názor.
Níže vám představím šablony, které mám otestované na nejrůznějších projektech. Potrpím si totiž na tom, abych svým čtenářům doporučoval pouze to, co jsem si osobně vyzkoušel a mohu s klidným svědomím doporučit.
Aktuálně nejlepší WordPress šablony
Redakční systém WordPress používám přes 10 let a za tu dobu mi prošly pod rukama možná už stovky šablon různorodých kvalit. Od těch nepoužitelných, až po vysoce kvalitní, se kterými stále pracuji. Právě ty vám nyní představím.
Začneme těmi základními, od vývojářů WordPressu – Twenty Twenty. Možná si říkáte: „Proč zrovna základní šablony WordPressu? To není nic lepšího?“ Faktem je, že výchozí WordPress šablony jsou dnes perfektně optimalizované a velmi kvalitní pro nenáročné projekty. Ano – neuděláte s nimi takovou parádu, jako s prémiovými. Nicméně, pro běžný, nenáročný web, mohou být perfektní.
Díky kvalitní optimalizaci jsou rychlé, spolehlivé, a navíc lze očekávat, že WordPress je bude ještě dlouhé roky podporovat a aktualizovat. Sám je na některých svých projektech používám. Zdárným příkladem je tento osobní blog K-Webs. Funguje právě díky šabloně Twenty Twenty-Four, která umožňuje dostatečný výkon a odpovídá mým požadavkům na kvalitní blog.
Následující WordPress šablony zdarma doporučuji k prozkoumání:
- Twenty Twenty-Two (přes 300 tisíc aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Three (přes 500 tisíc aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Four (přes 1 milion aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Five (přes 500 tisíc aktivních instalací)
Nabídka však není zdaleka omezená jen na základní šablony zdarma. V nabídce jsou také léty prověřené prémiové šablony. K těm se na jednu stranu váže menší poplatek. Na druhou stranu vám to plně vynahradí pestrou paletou možností. Pojďme si nyní představit některé z těch, které opravdu stojí za zmínku, a především za vyzkoušení.
Divi (Elegant Themes)
Divi je celosvětově populární šablona vytvořená společností Elegant Themes. Funguje jako vyspělý systém pro tvorbu webových stránek. Umožňuje totiž navrhovat a upravovat weby v reálném čase, a to pomocí intuitivního vizuálního editoru Divi Visual Builder. Vše jednoduše, intuitivně a bez znalosti programování.

Divi má široký záběr, rozsáhlá nastavení, funkce i tématicky zaměřené šablony pro různé obory. Pro představu uvedu některé z hlavních předností:
- vizuální tvorba webu a úprava obsahu,
- drag & drop – jednoduché přesouvání prvků,
- samostatná úprava mobilního zobrazení webu,
- tisíce předem připravených layoutů,
- kompletní historie změn (Undo / Redo),
- možnost pracovat se styly a prvky globálně,
- vytvoření kontaktního formuláře,
- integrace WooCommerce pro e-shopy,
- integrace vlastního kódu,
- pravidelné aktualizace,
- špičková technická podpora,
- jednorázová (lifetime) licence,
- léta seriózního působení na trhu.
Cena se pohybuje od 89 dolarů (cca 2 000 korun) za roční licenci / předplatné, nebo 249 dolarů (cca 5 700 korun) za doživotní (lifetime) přístup.
Může se vám zdát, že koupě doživotní licence je velmi nákladná. Na druhou stranu, pokud to s tvorbou webů myslíte vážně a plánujete tvořit webové stránky také na zakázku, může se vám taková investice relativně rychle vrátit.
Nástroj Divi jsem poznal před dlouhými lety, kdy jsem se začínal živit tvorbou webových stránek a hledal univerzální nástroj, který funguje jako komplexní platforma pro tvorbu klientských webů.
Na Divi jsem toho času oceňoval především nepřeberné množství předpřipravených šablon pro různé obory (od automechaniků, přes lektory, až po designéry).
Stejně tak pro mě byl lákadlem jednoduchý systém pro správu licenčních klíčů klientských projektů. To je ostatně velkou výhodou oproti systému Brizy, který bohužel nemá k dispozici doživotní licenci ani možnost neomezeně generovat licenční kódy klientům.
Divi jsem od té doby využil na mnoha klientských a osobních projektech. Především jsem s pomocí tohoto nástroje budoval vlastní portály s online kurzy. Ty musely umět například: umožnit zaplatit online kurz přes intuitivní platební bránu, zobrazovat výukové lekce pouze platícím zákazníkům, zobrazit studijními materiály pod heslem atd.
Na tom si lze docela dobře představit, jak složité a komplexní projekty jdou prostřednictvím Divi budovat. Nebudu však zastírat, že to chce zkušenosti. Bez těch může ovládání Divi působit na uživatele docela těžkopádně.
Detailní výhody Divi jsem uváděl v samostatném článku.
Brizy (Brizy.io)
Brizy je hned vedle Divi dalším populárním nástrojem. Jde o konkurenční řešení, které doporučuji méně zkušeným uživatelům, ale také „ostříleným“ profíkům. Má totiž mimořádně intuitivní uživatelské prostředí, ve kterém se člověk rychle zorientuje a velmi příjemně se mu pak s nástrojem pracuje.

V základní verzi je Brizy k dispozici zdarma (na rozdíl od Divi). Mezi jeho další přednosti patří:
- velmi jednoduchá vizuální tvorba a úprava obsahu,
- drag & drop – jednoduché přesouvání prvků,
- samostatná úprava mobilního zobrazení webu,
- téměř 250 moderních šablon,
- kompletní historie změn (Undo / Redo),
- možnost pracovat se styly a prvky globálně,
- jednoduché tvoření pop-upů na stránce,
- snadné tvoření mobilních Stories,
- rychlé tvoření kontaktních formulářů + sběr kontaktů,
- integrace vlastního kódu,
- pravidelné aktualizace,
- léta seriózního působení na trhu.
Právě intuitivní prostředí je to, co činí mezi Brizy a Divi významný rozdíl. S nástrojem Brizy se nezkušený uživatel pravděpodobně naučí pracovat daleko dříve, než s Divi. Na druhou stranu, Brizy zase nenabízí tolik možností a tak široké spektrum využití jako Divi. Jde o to, čemu uživatel dá ve finále přednost.
Cena se pohybuje od 60 dolarů (cca 1 400 korun) za roční licenci / předplatné. Dříve byla možnost si zakoupit také doživotní (lifetime) licenci. To už bohužel nejde.
Můj osobní pohled na Brizy:
Mohu s nadsázkou říct, že jsem stál u zrodu Brizy. Tenkrát působili tvůrci tohoto nástroje ještě pod značkou ThemeFuse a vyvíjeli designově unikátní WordPress šablony. Brizy byl toho času nový a takřka revoluční projekt, do kterého jsem neváhal investovat s důvěrou, že se mi to v budoucnu jistě vrátí…
A moje intuice byla správná. Od vydání Brizy v roce 2018 uběhla řada let. Bezplatná verze (Free) má více než 80 000 aktivních instalací (revidováno v březnu 2025), které samy o sobě vypovídají o tom, jak skvěle nástroj funguje. Navíc je pravidelně aktualizován, vylepšován a přibývají nové, tematicky zaměřené šablony.
Brizy používám především na klientské, osobní či rodinné projekty. Jako jeden příklad za všechny mohu uvést osobní web mojí manželky, který byl kompletně vybudován prostřednictvím Brizy a pravidelně přivádí spokojené zákazníky.
Astra (Brainstorm Force)
Astra, vyvinutá týmem Brainstorm Force, rovněž patří mezi nejpopulárnější WordPress šablony. Vyniká především svou rychlostí a zaměřením na výkon. Vývojáři totiž dbají na dodržování nejmodernějších standardů kódování.

Astra je navíc plně kompatibilní s populárními vizuálními editory, jako právě Brizy nebo Divi. Jejími hlavními výhodami jsou:
- extrémní kompaktnost – velikost menší než 50 KB,
- důraz na optimalizaci pro rychlost a vyhledávače,
- perfektní kompatibilita s populárními nástroji (Brizy, Divi, Gutenberg),
- 250+ předpřipravených šablon pro různé obory,
- možnost detailního přizpůsobení bez nutnosti kódování,
- podpora WooCommerce pro tvorbu e-shopů,
- vestavěná možnost práce s hlavičkami, patičkami a rozložením webu,
- pravidelné aktualizace,
- léta seriózního působení na trhu.
Astra je dostupná v základní verzi zdarma, přičemž placená verze Astra Pro začíná na 47 dolarech ročně (cca 1 120 korun). Nabízí také doživotní licenci od 199 dolarů (cca 4 500 korun).
Můj osobní pohled na Astru:
Astra je perfektní volbou především tehdy, pokud chcete rychlou a univerzální šablonu se širokou škálou možností přizpůsobení. Navíc, její základní verze je zdarma, což z ní dělá skvělý odrazový můstek prakticky pro jakýkoliv projekt.
Osobně Astru používám jako výchozí šablonu pro webové stránky, které buduji prostřednictvím vizuálních editorů Brizy a Divi. Oceňuji především to, že Astra je kvalitním, kompaktním a velmi rychlým jádrem webu.
Astru oceňuji také díky jejím praktickým funkcím – jako jednoduchá aktivace a design hlavičky (headeru) a patičky (footeru) webu nebo tlačítko zpátky na začátek (Back to Top) a další.
Astru můžete bez obav používat v kombinaci s Divi nebo Brizy, přičemž Astra bude fungovat jako rychlé a výkonné jádro webu, no a Divi či Brizy zase zajistí kvalitní design projektu. V každém případě si můžete vystačit pouze s Astrou, protože má k dispozici spoustu předpřipravených a kvalitních šablon.
Spectra (Brainstorm Force)
Spectra je moderní WordPress šablona od tvůrců Astry (Brainstorm Force), která je vyvinuta speciálně pro výchozí editor WordPressu – Gutenberg. Oproti němu však nabízí rozsáhlejší možnosti pro vizuální úpravy a přizpůsobování webu, zcela bez nutnosti instalace externích nástrojů typu Brizy a Divi.

Hlavní výhodou tedy je, že Spectra je plně optimalizována pro Gutenberg, což umožňuje rychlé načítání, lepší kompatibilitu a maximální flexibilitu. To ocení jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé. Zejména tehdy, pokud se jim dobře pracuje s editorem Gutenberg a vnímají ho jako komfortní řešení pro tvorbu webů.
Hlavní výhody Spectry:
- plná integrace s Gutenberg editorem,
- lehká a velmi rychlá architektura,
- předpřipravené blokové šablony pro snadnou tvorbu obsahu,
- možnost detailního přizpůsobení barev, typografie a layoutu,
- kompatibilita s WooCommerce,
- integrované nástroje pro SEO a výkon webu,
- pravidelné aktualizace a technická podpora,
Spectra je k dispozici v základní verzi zdarma, zatímco placená verze začíná na 49 dolarech ročně (cca 1 130 korun). Nabízí také doživotní licenci od 199 dolarů (cca 4 500 korun).
Můj osobní pohled na Spectru:
Pokud hledáte moderní a rychlou šablonu, která plně využívá potenciál blokového editoru, Spectra je skvělá volba. Pro uživatele, kteří nechtějí pracovat s klasickými page buildery (Divi, Brizy, Elementor a další), představuje skvělé řešení.
Osobně jsem Spectru používal na několika svých projektech, včetně jednoho zahraničního. Nejvíce oceňuji to, že Spectra má přesně ty funkce, které chybí výchozímu editoru Gutenberg. Perfektně jej tedy doplňuje.
Jako příklad mohu jmenovat bloky: počítadlo, slider, formulář, How-To schéma, sdílení, citace, hvězdičkové hodnocení, Call to Action, Google mapa, marketingové tlačítko, často kladené otázky, odpočítávání, časová osa a mnoho dalších.
Jaké jsou přesně rozdíly mezi Divi a Brizy vs. Astrou a Spectrou
Divi a Brizy jsou vizuální editory (takzvané Visual Buildery) – tedy plnohodnotné nástroje pro tvorbu webových stránek způsobem „drag & drop“ (tedy přetahování a umisťování jednotlivých prvků na pracovní ploše).
Astra a Spectra nejsou vizuální editory v pravém slova smyslu, ale jsou to spíše řešení pro vizuální přizpůsobování WordPressu:
- Astra je lehký WordPress framework (kostra webu), který umožňuje snadno nastavit hlavičku, patičku, globální styly a rozvržení. Neobsahuje vlastní Visual Builder, ale funguje v kooperaci s Brizy, Divi, editorem Gutenberg a dalšími.
- Spectra je rozšíření WordPress editoru (Gutenberg), které přidává pokročilé prvky a usnadňuje tvorbu stránek přímo v něm, bez nutnosti instalace dalšího nástroje.
Podle čeho se rozhodovat?
✔ Chci plnou kreativní kontrolu a vizuální tvorbu → Divi nebo Brizy
✔ Chci lehký a rychlý web, který funguje s různými editory → Astra
✔ Chci využít moderní WordPress editor bez dalšího nástroje → Spectra
Základní typy WordPress šablon
WordPress nabízí rozsáhlou knihovnu šablon pro různé typy webů. Konkrétně obsahuje více než 13 000 šablon dostupných pro tvoření webových stránek. Pojďme si nyní představit základní typy WordPress šablon a jejich specifika – bezplatné, prémiové a vlastní.
Bezplatné šablony
Bezplatné šablony představují skvělý výchozí bod pro menší projekty nebo začínající weby. Tyto šablony jsou ideální především pro:
- začátečníky bez rozpočtu,
- menší firemní weby,
- osobní blogy,
- portfolia.
Přestože jsou zdarma, mnoho z nich nabízí elegantní design a dostatek základních funkcí pro běžné použití. Nicméně, bezplatné šablony mívají svá omezení. Často postrádají pokročilé funkce a možnosti přizpůsobení. Další nevýhodou může být omezená nebo zcela chybějící technická podpora.
Prémiové šablony
Prémiové (zpravidla placené) šablony poskytují profesionálnější řešení s širší škálou funkcí. Jejich cena se obvykle pohybuje v řádu stokorun, maximálně tisíců korun. Za takovou investici typicky získáte:
- pravidelné aktualizace a zabezpečení,
- profesionální zákaznickou podporu,
- rozšířené možnosti přizpůsobení,
- kvalitnější kód a optimalizaci.
Prémiové šablony jsou obvykle robustnější a graficky propracovanější, než bezplatné. Především pak nabízejí lepší podporu. Nicméně, je důležité vybírat prémiové šablony od renomovaných vývojářů, abyste předešli problémům s kompatibilitou nebo zabezpečením.
Vlastní šablony
Vlastní šablony představují nejflexibilnější, ale také nejnáročnější řešení. Jsou vytvářeny na míru konkrétním potřebám webu. Tento přístup je vhodný zejména pro:
- specifické firemní požadavky,
- unikátní funkcionality,
- maximální kontrolu nad designem a výkonem.
Při vývoji vlastní šablony je důležité zaměřit se na několik aspektů. Především jde o technickou stránku – šablona by měla být připravena tak, aby uživatel nemohl web nechtěně poškodit nebo výrazně „překopat“. V praxi to znamená, že například barevné schéma, velikost textu a další grafické prvky jsou nastaveny napevno v šabloně, zatímco možnost měnit obsah zůstává zachována.
Při výběru typu šablony je důležité zvážit několik faktorů. U bezplatných šablon se ujistěte, že pocházejí z důvěryhodných zdrojů, ideálně přímo z WordPress.org. U prémiových šablon věnujte pozornost recenzím a hodnocením od ostatních uživatelů. Vlastní šablony pak vyžadují zkušeného vývojáře, který dokáže implementovat všechny požadované funkce při zachování optimálního výkonu.
Jak vybrat nejlepší WordPress šablonu
Při výběru WordPress šablony je vhodné postupovat systematicky a zvážit několik důležitých faktorů. To vám pomůže najít šablonu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a zajistí, že váš web bude nejen vizuálně atraktivní, ale také funkční a uživatelsky přívětivý.
Definujte své potřeby
Prvním krokem při výběru WordPress šablony je jasné definování vašich potřeb. Zamyslete se nad účelem vašeho webu a jeho cílovou skupinou. Zvažte následující otázky:
- Jaký typ obsahu budete především prezentovat? (např. výdělečný blog, portfolio, e-shop,..)
- Jaké funkce jsou pro váš web nezbytné? (např. galerie, kontaktní formuláře, rezervační systém,…)
- Jaký styl designu preferujete? (minimalistický, elegantní, hravý,…)
Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zúžit výběr a zaměřit se na šablony, které nejlépe odpovídají vašim požadavkům. Například, pokud plánujete vytvořit e-shop, měli byste hledat šablony s integrací WooCommerce.
Kromě toho je důležité zvážit, zda budete web tvořit ve výchozím editoru WordPressu (Gutenberg) nebo použijete jiné nástroje, jako třeba Divi nebo Brizy.
Dalším důležitým faktorem při výběru WordPress šablony je váš rozpočet. WordPress nabízí širokou škálu šablon, od bezplatných až po prémiové varianty. Každá z těchto kategorií má své výhody a nevýhody.
Bezplatné šablony:
- ideální pro začátečníky a menší projekty,
- dostupné v oficiálním repozitáři WordPress,
- omezené funkce a možnosti přizpůsobení,
- často chybí technická podpora.
Prémiové šablony:
- cena se obvykle pohybuje kolem stovek, maximálně tisíců korun,
- nabízejí pokročilé funkce a větší flexibilitu v designu,
- pravidelné aktualizace a profesionální podpora,
- lepší optimalizace a kvalitnější kód.
Je důležité si uvědomit, že ne všechny placené šablony jsou nutně lepší, než bezplatné varianty. Některé bezplatné šablony mohou být velmi kvalitní a plně dostačující pro vaše potřeby. Proto je klíčové pečlivě prozkoumat možnosti v obou kategoriích.
Při zvažování prémiových šablon se zaměřte (nejen) na:
- počet prodaných kopií,
- hodnocení uživatelů (ideálně 4,5 hvězdiček a více),
- četnost aktualizací (poslední aktualizace by neměla být starší než 6 měsíců).
Dbejte na kompatibilitu šablony
Kompatibilita šablony s různými pluginy a nástroji je zásadní pro bezproblémový chod vašeho webu. Při výběru šablony se ujistěte, že podporuje důležité pluginy, které plánujete používat. Mohou to být třeba:
- page buildery (např. Brizy, Divi, Elementor),
- e-commerce pluginy (např. WooCommerce),
- SEO nástroje (např. SEOPress, Yoast SEO, RankMath),
- bezpečnostní pluginy (např. AIOS, Wordfence),
- formulářové pluginy (např. WPForms).
Další důležitou podmínkou je takzvaná responzivita šablony. V dnešní době, kdy většina internetového provozu pochází z mobilních zařízení, je nezbytné, aby šablona umožňovala spolehlivé zobrazení na všech typech zařízení.
Při hodnocení kvality šablony se zaměřte také na následující faktory:
- Rychlost načítání: použijte nástroje jako PageSpeed Insights pro testování rychlosti šablony.
- Pravidelné aktualizace: vybírejte šablony, které byly aktualizovány v posledních 6 měsících.
- Uživatelské recenze: věnujte pozornost především nedávným recenzím, které lépe odrážejí současný stav šablony.
Navíc, pokud plánujete v budoucnu rozšířit web o vícejazyčnou verzi, ujistěte se, že šablona podporuje populární pluginy pro překlad, jako jsou Polylang nebo WPML.
Pro zajištění bezpečnosti vašeho webu je zásadní stahovat šablony pouze z ověřených zdrojů. Pro bezplatné šablony je nejbezpečnější volbou již zmiňovaný oficiální repozitář WordPress.org. Pro prémiové šablony doporučuji využít renomované obchody, jako je například ThemeForest.
Výběr správné WordPress šablony je proces, který vyžaduje čas a pečlivé zvážení zmiňovaných faktorů. Nicméně, ve výsledku se to vyplatí, protože máte šanci vytvořit web, který nejen splní vaše očekávání, ale také poskytne skvělý uživatelský zážitek návštěvníkům.
Často kladené otázky na téma: nejlepší WordPress šablony
Jaké jsou hlavní výhody prémiových WordPress šablon oproti bezplatným?
Prémiové šablony obvykle nabízejí pokročilé funkce, pravidelnější aktualizace, profesionální podporu a lepší možnosti přizpůsobení. Také mívají kvalitnější kód a lepší optimalizaci pro vyhledávače.
Jak důležitá je rychlost načítání při výběru WordPress šablony?
Rychlost načítání je zásadní. Ovlivňuje celkový uživatelský zážitek, míru opuštění webu a hodnocení ve vyhledávačích. Kvalitní šablona by měla mít optimalizovaný kód, minifikované soubory CSS a JavaScript a efektivní systém cachování.
Co znamená responzivní design u WordPress šablony?
Responzivní design zajišťuje, že web se automaticky přizpůsobí různým velikostem obrazovky a zařízením. To je zásadní pro dobré zobrazení na mobilech a tabletech, což je důležité jak pro uživatele, tak pro SEO.
Jaké jsou nejdůležitější faktory při výběru WordPress šablony pro e-shop?
Pro e-shop je klíčová kompatibilita s WooCommerce, rychlost načítání, responzivní design a možnosti přizpůsobení produktových stránek. Také je důležitá podpora různých platebních bran a možnost úpravy nákupního procesu.
Jak často by měla být WordPress šablona aktualizována?
Kvalitní šablona by měla být aktualizována alespoň jednou za 6 měsíců. Pravidelné aktualizace zajišťují kompatibilitu s nejnovější verzí WordPressu, opravují bezpečnostní chyby a přidávají nové funkce.
Je článek užitečný?
Napsat komentář