Nainstalovat WordPress bez složitých postupů a technických přešlapů je dnes opravdu jednoduché. Zvládnete to dřív, než byste řekli VEDOS. V následujícím textu vše podrobně vysvětlím – tak, abyste byli schopni projít všemi kroky procesu od A do Z.
Nejprve se vrátíme do nedávné historie, abychom zjistili, co stojí za celosvětovým úspěchem VEDOSu a proč se o něm tak často mluví.
Příběh VEDOSu se začal psát v roce 2010 v jihočeském městě Hluboká nad Vltavou. Název společnosti vznikl spojením prvních písmen slov WEbhosting, DOmény a Servery, což přesně vystihuje její hlavní zaměření.
Všímavějším jistě neuniklo, že nedávno proběhlo přejmenování z WEDOS na VEDOS. Cílem je posílit globální pozici společnosti a odlišit české a zahraniční prostředí. VEDOS si tedy nechává jednoduché „V“ pro český trh a dvojité „W“ nadále zůstává pro globální trh. To je ostatně důvod, proč v článku často „míchám“ písmena V a W.
Úspěch značky VEDOS tkví především ve zkušenostech zakladatele Josefa Grilla, který už dříve uspěl s projektem FORPSI (domény, hostingy). To bylo zároveň předzvěstí, že i WEDOS, jako jeho nový brand, bude úspěšný.
No a cesta k úspěchu začala opravdu unikátně. Budování jejich prvního datacentra bylo totiž prezentováno živě, formou „online reality show“. Té přihlížel nespočet technologických nadšenců na internetu.
Už v dubnu 2013, se tehdejší WEDOS stal největším poskytovatelem webhostingových služeb v České republice. Kromě toho v květnu 2013 dosáhl pozice největšího provozovatele mailhostingů na doménách .cz. To vše za pouhých 31 měsíců od založení. Tím to ale nekončilo.
V roce 2020 přišel další mezinárodní úspěch – získání ICANN akreditace pro registraci generických nadnárodních domén. Aktuálně (2025) VEDOS „šlape na paty“ společnosti FORPSI, aby přebral pomyslné žezlo a stal se rovněž největším lokálním registrátorem domén.
Společnost navíc neustále inovuje a rozšiřuje své služby. V letech 2016 až 2022 vybudovala unikátní datacentrum s pokročilým systémem chlazení serverů v olejové lázni. Přebytečné teplo z tohoto systému je efektivně využíváno pro vytápění budovy, parkoviště, a dokonce i městského koupaliště.
V současnosti VEDOS prochází mezinárodní expanzí, přičemž už nyní má zákazníky prakticky na celém světě. Chce se dále zaměřovat na růst a inovace v oblasti sdíleného webhostingu a mailhostingu.
Proč zvolit hosting Vedos pro systém WordPress
Není žádnou novinkou, že dnes je WordPress používán na 61,8 % webů celosvětově. To se blíží polovině (43,8 %) všech webů. VEDOS tento trend následuje a neustále optimalizuje služby pro WordPress uživatele. Hosting je vhodný jak pro začátečníky (především díky jednoduchému ovládání), tak pro profesionály (díky vysokému výkonu a stabilitě).
Především díky specializaci na WordPress hosting se VEDOS stal nejprodávanějším webhostingem v České republice. Tarif NoLimit je speciálně optimalizovaný pro WordPress weby a nabízí 512 MB PHP memory_ limitu, což zajišťuje plynulý chod i pro náročnější webové projekty. Navíc, VEDOS nabízí 7denní garanci vrácení peněz, bez udání důvodů.
Kromě toho VEDOS poskytuje důležité výhody pro provozovatele WordPress webů. Třeba nonstop technickou podporu, která je k dispozici 24/7 a reaguje okamžitě na všechny dotazy. Dále pokročilou DDoS ochranu společně s IDS/IPS zabezpečením, což významně zvyšuje bezpečnost hostujících webů. Na webhostingu NoLimit pak oceníte zejména:
- neomezený prostor na moderních SSD discích,
- automatickou instalaci WordPressu na jedno kliknutí,
- garantovanou dostupnost 99,99 %,
- týdenní zálohy webových stránek.
Pro menší projekty a blogy je tarif NoLimit ideální volbou, zatímco třeba pro náročnější e-shopy na WooCommerce systému je vhodnější zvolit tarif Extra.
Co potřebujete před instalací WordPressu na Vedos
Před samotnou instalací WordPressu je nezbytné zabezpečit několik věcí. Především se ujistěte, že máte zakoupený aspoň webhosting NoLimit, protože nejnižší nabízená varianta LowCost nepodporuje instalátor. Dále byste měli:
1) Splnit základní požadavky na hosting
Pro bezproblémové fungování WordPressu jsou dle oficiálních požadavků zapotřebí aspoň následující parametry hostingu:
- PHP verze 7.4 nebo vyšší,
- MySQL verze 8.0 nebo vyšší, nebo MariaDB verze 10.5 či vyšší,
- HTTPS podpora.
VEDOS je ve svých tarifech NoLimit a Extra samozřejmě splňuje. Dále si s tím tedy nemusíte lámat hlavu.
2) Získat přístupové údaje k VEDOS účtu
Po zakoupení hostingu obdržíte přístupové údaje emailem. Kromě toho je důležité nastavit bezpečné přihlašovací údaje pro WordPress, přičemž dodržujte aspoň tato základní doporučení:
- vyhněte se uživatelským jménům typu „admin“, „administrator“,
- používejte silné heslo – ideálně kombinaci 15 znaků (velká a malá písmena, číslice a symboly),
- omezte počet pokusů o přihlášení na 3 (například pomocí známého pluginu Limit Login Attempts Reloaded).
3) Zvolit doporučené nastavení PHP
Pro optimální výkon WordPress webu je důležité správné nastavení PHP. Aktuálně VEDOS podporuje verze PHP od 5.3 až po 8.2. Proto doporučuji:
- nastavit PHP verzi pro instalaci na aktuální,
- mít PHP memory_limit minimálně 512 MB (to splňují tarify NoLimit a Extra už v základu),
- dle potřeby upravit PHP max_execution_time na hodnotu 90-300 sekund (stačí ponechat výchozí hodnotu).
Změny v konfiguraci PHP se projeví do 30 minut od uložení, proto je vhodné napřed vše důkladně zkontrolovat a následně uložit.
Pro začátečníky mohou být některé výše zmíněné kroky složité. Dobrou zprávou je, že při pořízení jednoho z tarifů NoLimit nebo Extra nic nemusíte složitě přenastavovat. Výchozí hodnoty obvykle odpovídají běžnému chodu systému WordPress. Nemusíte tedy nic zdlouhavě přenastavovat.
Instalace WordPress na Vedos krok za krokem
Samotná instalace WordPressu na VEDOS hosting je jednoduchý proces, který zvládnete během 10 minut. Následující postup vás jednotlivými kroky provede. Stačí postupovat dle následujících instrukcí:
1) Přihlášení do Vedos administrace
Nejprve se přihlaste do zákaznické administrace na adrese client.wedos.com. Po úspěšném přihlášení uvidíte v horním menu položku Hostingové služby
, kde následně zvolíte Webhosting
.
2) Výběr hostingu, kam bude WordPress instalován
V seznamu webhostingů na stránce Hostingové služby –> Webhosting
vyberte ten, na kterém chcete WordPress provozovat. Já například vidím název toho mého: k-webs.cz
. Pamatujte, že před realizací automatické instalace si potřebujete webhosting předem zakoupit, a to minimálně s tarifem NoLimit nebo Extra.
3) Spuštění instalátoru
V levém menu-panelu hostingu najdete položku Instalátor aplikací
. Po kliknutí se zobrazí seznam dostupných aplikací, kde vyberete WordPress. Následně klikněte na tlačítko Instalovat
a ponechte výchozí nastavení.
4) Konfigurace WordPress
Ještě před instalací budete vyzváni k zadání několika důležitých údajů:
- Administrátorský účet: zvolte unikátní uživatelské jméno (nepoužívejte „admin“, snažte se vymyslet něco kreativnějšího / bezpečnějšího),
- Heslo: vytvořte si silné přihlašovací heslo,
- E-mailová adresa: zadejte platný email pro obnovu hesla,
- Název webu: vložte název a popis webu.
Po dokončení instalace vám přijdou dva důležité e-maily – jeden s informacemi o zřízení databáze a druhý s potvrzením instalace WordPressu, včetně přihlašovací URL adresy. Standardní adresa pro přihlášení do administrace je www.nejakawebovka.cz/wp-admin
.
Časté chyby a jejich řešení
Při práci s WordPressem instalovaným z prostředí VEDOSu se můžete setkat s několika běžnými problémy. Může se hodit předem znát jejich řešení, což pomáhá rychle obnovit funkčnost webu a vyvarovat se nepříjemnému stresu.
Chybová hláška o problému s PHP verzí
Nekompatibilita webu s verzí PHP se často projevuje chybovou hláškou „Fatal error: Call to undefined function“
nebo varováním o chybějícím rozhraní MySQL. Při těchto problémech se doporučuje:
- zkontrolovat kompatibilitu pluginů a šablon s aktuální verzí PHP,
- nastavit správnou verzi PHP v administraci Vedosu (viz výše),
- dočasně snížit verzi PHP, zejména při problémech s kompatibilitou, přičemž snížení až na verzi PHP 5.6 by mělo pomoci s většinou problémů, ovšem za cenu bezpečnosti (jde o starou verzi PHP s většími bezpečnostními riziky).
Poznámka: Berte, prosím, v úvahu, že změna verze PHP se může projevit až za desítky minut. PHP snižujte na výrazně starší verze pouze ve výjimečných případech, kdy to má své opodstatnění.
Chyba s cílovým adresářem při instalaci
Nejčastější instalační problém nastává, když cílový adresář není prázdný. Pravděpodobně se setkáte s hláškou: „Cílový adresář /www/domains/nejakawebovka.cz není prázdný. Nejdříve prosím tento adresář odstraňte přes FTP. Následně spusťte instalaci.“
Pro vyřešení instalačních problémů:
- vyprázdněte cílový adresář přes FTP (údaje k přihlášení najdete ve vaší VEDOS administraci),
- spusťte instalaci znova,
- vše by v tuto chvíli mělo fungovat.
První kroky s instalovaným WordPressem
Po dokončení základních instalačních kroků přichází čas na samotnou práci s WordPressem. Konkrétně jde o vytvoření kvalitního WordPress webu. Nebudu zde popisovat detaily – jen zopakuji základní a důležité informace. Podrobnosti týkající se práce s WordPressem řeším v detailním WordPress návodu.
Výběr vhodné šablony
Ve WordPressu máte na výběr z více než 13 000 různých šablon. Zaměřte se především na následující kritéria:
- responzivní design pro všechna zařízení,
- kompatibilita s aktuální verzí WordPressu,
- podpora českých znaků a diakritiky,
- možnosti přizpůsobení vzhledu,
- rychlost načítání stránky.
Šablony najdete jak bezplatné, tak prémiové. Jejich ceny se mohou pohybovat v různých dimenzích. Od několika stovek až po několik tisíc korun. Následující WordPress šablony zdarma obvykle doporučuji k prozkoumání:
- Twenty Twenty-Two (přes 300 tisíc aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Three (přes 500 tisíc aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Four (přes 1 milion aktivních instalací)
- Twenty Twenty-Five (přes 500 tisíc aktivních instalací)
Na tvorbu jednoduchého webu může bohatě stačit výchozí šablona WordPressu. Na pokročilejší projekty může být nejvhodnějším řešením propracovaný systém typu Divi nebo Brizy.
Instalace důležitých pluginů
WordPress má k dispozici téměř 60 000 bezplatných pluginů, což je neuvěřitelné číslo. Pluginy, čili zásuvné moduly, slouží k jednoduchému rozšíření funkcionalit WordPressu. Osobně doporučuji tyto (všechny v základní verzi zdarma):
- SEOPress: vynikající plugin na optimalizaci webu pro vyhledávače,
- Spectra: skvělý plugin rozšiřující možnosti editoru Gutenberg,
- GDPR Cookie Compliance: praktický plugin pro splnění právních předpisů (GDPR, Cookies),
- Antispam Bee: účinný plugin pro boj s nežádoucím SPAMem,
- Contact form 7: oblíbený plugin na tvorbu kontaktních formulářů.
Pro efektivní správu webu je důležité minimalizovat počet instalovaných pluginů. Každý dodatečný plugin totiž může zpomalit web nebo vytvořit bezpečnostní riziko. Proto instalujte pouze nezbytné pluginy od ověřených vývojářů.
Nastavení zobrazení hlavní stránky
Redakční systém WordPress nabízí dvě možnosti zobrazení úvodní stránky. První možností je klasický blogový formát s výpisem nejnovějších příspěvků, druhou pak statická úvodní stránka.
Pro nastavení hlavní stránky postupujte takto:
- Přejděte do sekce
Nastavení –> Zobrazování
, - zvolte požadovaný typ zobrazení (statická stránka nebo výpis příspěvků),
- v případě statické stránky vyberte konkrétní stránku z nabídky.
Kromě toho můžete pomocí blokového editoru Gutenberg přidat na úvodní stránku různé prvky jako tabulky, sloupce, výpisy článků a podobně. To se může hodit nejen v případě zakládání osobního blogu.
Je článek užitečný?
Napsat komentář